Rodzaje saun

Istnieje wiele rodzajów saun, które różnią się między sobą temperaturą, wilgotnością powietrza oraz sposobem wytwarzania ciepła i wilgoci. W związku z tym każdy typ sauny ma inny wpływ na organizm korzystających z niej osób. Przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje saun oraz najważniejsze korzyści, jakie płyną z regularnego pobytu w każdej z nich. 

Do podstawowych rodzajów saun zalicza się sauny suche nazywane popularnie fińskimi, sauny parowe (tureckie) i mokre oraz coraz popularniejszą saunę na podczerwień (infrared). W niektórych saunariach możemy również spotkać się z takimi wariantami podstawowych saun, jak biosauna, ruska bania lub caldarium.

Sauna sucha

Znana również jako fińską, jest najpopularniejszym i najbardziej podstawowym rodzajem sauny. Charakteryzuje się najwyższą temperaturą od 80°C do nawet 120°C oraz minimalną wilgotnością powietrza od 5% - 15%. Przeważnie zbudowana jest z drewna oraz ogrzewana piecem z kamieniami. Wysoką temperaturę uzyskuje się poprzez polewanie rozgrzanych kamieni wodą. Ten typ sauny doskonale wpływa na regenerację mięśni i stawów, dlatego polecany jest po intensywnym wysiłku oraz osobom z problemami reumatycznymi.

Sauna mokra

W saunie mokrej temperatura wynosi 50°C - 90°C, a wilgotność powietrza 20% - 40%. Zwiększona wilgotność powietrza uzyskiwana jest poprzez polewanie rozgrzanych kamieni wodą lub dodatkowy generator pary wodnej. Sauna wykonana jest zazwyczaj z płytek ceramicznych. Korzystając z sauny mokrej mamy możliwość szybkiego pozbycia się toksyn z organizmu oraz głębokiego rozgrzania mięśni. Pobyt w saunie mokrej nie powinien trwać dłużej niż 15 minut. 

Sauna parowa

Zwana również łaźnią parową, jest znana już od czasów rzymskich. Sauna zbudowana jest z płyt ceramicznych lub rzadziej z tworzywa sztucznego. Umieszczony w środku piec utrzymuje temperaturę na poziomie 45°C  - 60°C. Wilgotność powietrza, która dochodzi nawet do 100%, regulowana jest poprzez generator pary wodnej. Gorąca para pozwala oczyścić organizm oraz pobudza krążenie. Kąpiel w saunie parowej doskonale idzie w parze ze wchłanianiem kosmetyków, dlatego często towarzyszą jej zabiegi pielęgnacyjne.

Sauna infrared

Kąpiel w saunie infrared daje podobne odczucia i efekty, jak podczas wygrzewania się w promieniach słońca. Ciało nagrzewane jest bezpośrednio poprzez promienniki podczerwone, które wnikając w głąb organizmu, generują rozgrzewające mięśnie i narządy wewnętrzne ciepło. W saunie infrared panuje umiarkowana temperatura od 30°C do 50°C oraz wilgotność powietrza porównywalna do otoczenia, dzięki czemu polecana jest szczególnie osobom, które powinny unikać przebywania w wilgoci ze względów zdrowotnych.

Pozostałe rodzaje saun:

Oprócz trzech typów najpopularniejszych saun w saunariach znajdują się ich warianty, które wykorzystując podobne mechanizmy nagrzewania, zapewniają dodatkowo inne korzyści zdrowotne. Wśród nich można wymienić takie rodzaje saun, jak:

Sauna solna

Jest to typ sauny suchej, której ściany pokryte są blokami soli. Sól może być również rozsypana na podłodze. Temperatura wynosi od 60°C - 100 °C, a wilgotność 10% - 15%. Pobyt w saunie solnej szczególnie polecany jest osobom borykającymi się z dolegliwościami układu oddechowego. Jest to również popularna forma relaksu i regeneracji całego ciała. 

Ruska bania

Ruska bania to sauna mokra ogrzewana piecem na drewno. Zwiększoną wilgotność powietrza, dochodzącą nawet do 60%, uzyskuje się poprzez polewanie rozgrzanych kamieni wodą. Ruska bania najczęściej ma formę zewnętrznego domku saunowego lub beczki. Ten typ sauny często można spotkać w hotelach lub SPA. Z powodzeniem można wybudować ją także we własnym ogrodzie.

Biosauna

Biosauna charakteryzuje się umiarkowanie wysoką temperaturą oraz podwyższoną wilgocią. Podczas seansów wykorzystuje się w niej olejki eteryczne oraz kolorowe oświetlenie działające na nastrój i dobre samopoczucie saunowiczów. Ten typ sauny jest szczególnie polecany osobom, które nie tolerują wyższych temperatur charakterystycznych dla innych rodzajów saun.

Sauna ziołowa

Nazywa również aromabath, to łaźnia parowa, w której generator rozpyla parę wodną wraz z olejkami eterycznymi lub esencją z ziół. Dzięki temu osoby przebywające w saunie faktycznie mają wrażenie kąpieli całego ciała w aromatycznej parze. Pobyt w takiej saunie doskonale wpływa na kondycję skóry oraz jest bardzo relaksujący.

Caldarium

Caldarium to łagodniejszy typ łaźni parowej, w której temperatura wynosi około 45°C, a wilgotność powietrza oscyluje między 20% - 40%. Sauna najczęściej ma formę pokoju zabiegowego, w którym można przyjemnie się zrelaksować, nagrzać i odprężyć ciało, na przykład przed masażem. Caldarium jest polecane również osobom, które ze względów zdrowotnych powinny unikać wysokich temperatur.

Udostępnij