ef0ff2ca-fcc3-4630-a208-ae91d65f7768884002078
4.8333516
Nieaktywny

Termy Krakowskie Bronowice

Walerego Eliasza Radzikowskiego 109, Kraków

4,8
6 opinii
Dzisiaj Zamknięte Multisport Strefa beztekstylna
Strona internetowa 35,00 zł / 1hSeanse saunowe
Strefasaun.pl - Termy Krakowskie Bronowice - KrakówStrefasaun.pl - Termy Krakowskie Bronowice - KrakówStrefasaun.pl - Termy Krakowskie Bronowice - KrakówStrefasaun.pl - Termy Krakowskie Bronowice - Kraków
Strefasaun.pl - Termy Krakowskie Bronowice - KrakówStrefasaun.pl - Termy Krakowskie Bronowice - KrakówStrefasaun.pl - Termy Krakowskie Bronowice - KrakówStrefasaun.pl - Termy Krakowskie Bronowice - Kraków
Udostępnij
Ważne informacje
 • Termy Bronowice zamknięte na stałe
 • Dziecko do 12 lat pod opieką rodzica - GRATIS do biletu rodzica
 • Dziecko powyżej 12 lat do 18 roku życia pod opieką rodzica - 10 % zniżki
 • SŁONECZNE WEEKENDY: Otwarte w godzinach: 12:00 - 23:00
Dodatkowe informacje
Jacuzzi
Basen
Zabiegi SPA
Wiadro bosmana
Balia
Restauracja
Wstęp tylko dla kobiet
Dozwolony wstęp dla dzieci
Nocleg
Rezerwacje
Wypożyczanie ręczników / pareo
Studnia z zimną wodą
Grota solna
#covidOtwarte
Godziny otwarcia
 • Poniedziałek
  Zamknięte
 • Wtorek
  Zamknięte
 • Środa
  Zamknięte
 • Czwartek
  Zamknięte
 • Piątek
  Zamknięte
 • Sobota
  Zamknięte
 • Niedziela
  Zamknięte
Opis

Najlepsze Saunarium i SPA z basenem i ogrodem w Krakowie. Znajdziecie u Nas masaże, zabiegi, seanse saunowe, królewski hammam, saunę widowiskową, saunę japońską z gorącymi kamieniami, saunę ognistą, grotę solną z infrared, doskonałe naturalne olejki LOYLY MASTERS, seanse tematyczne, filmowe, rockowe, aromaterapeutyczne, relaksacyjne, masaże i zabiegi na ciało, wieczory panieńskie, wieczory z przyjaciółmi - przyjdź i poczuj klimat TK Bronowice. Posiadamy strefę wypoczynku oraz gabinet fizjoterapii ruchowej i manualnej.

Cennik
 • 1h
  35,00 zł
 • 2h
  60,00 zł
 • Wstęp no limit
  75,00 zł
 • Każde rozpoczęte 15 min po opłaconym czasie
  5,00 zł
 • Wstęp na BASEN NO LIMIT pon.-pt. 16:00-18:00 sb.-nd. 12:00-18:00
  35,00 zł
 • FIZJOTERAPIA Wizyta w gabinecie - rehabilitacja 60 min. - terapia indywidualna lub manualna oraz ustalenie ewentualnego dalszego planu rehabilitacji
  150,00 zł
 • FIZJOTERAPIA Wizyta w gabinecie - rehabilitacja 30 min. - terapia indywidualna lub manualna oraz ustalenie ewentualnego dalszego planu rehabilitacji
  70,00 zł
Sauny
 • Sauna Widowiskowa
  Temperatura : 85 - 90°CWilgotność: 5 - 10%

  Charakteryzuję się niską wilgotnością i wysoką temperaturą (90 st. C). W niej odbywają się cogodzinne rytuały saunowe prowadzone przez saunamistrzów. Polecane jest korzystanie z niej osobom z problemami: – narządu ruchu ( ZSSK, zmiany zwyrodnieniowe, RZS, stany pourazowe kości i stawów, stany po zapaleniu stawów, mięśni, wiązadeł torebek stawowych), – układu oddechowego ( przewlekłe zapalenie zatok, problemy górnego układu oddechowego) – układu immunologicznego ( sauna sucha zwiększa odporność organizmu), – układu nerwowego (dyskopatie, nerwice, zaburzenia snu, depresja) – osobom posiadającym schorzenia skórne i reumatyczne.

 • Biosauna
  Temperatura : 60 - 70°CWilgotność: 30 - 40%

  Zalecana jest osobom źle tolerującym wysokie temperatury. Pobudza zmysły dzięki zawartej w powietrzu wonności olejków eterycznych. Biosauna ma dobroczynny wpływ na układ nerwowy i doskonale udrażnia drogi oddechowe. Jest to sauna doskonała dla osób z nadciśnieniem oraz nadwrażliwością naczynek krwionośnych. Wskazania i przeciwskazania do tej sauny są identyczne jak w przypadku sauny widowiskowej.

 • Hammam Królewski
  Temperatura : 42 - 50°CWilgotność: 40 - 90%

  Inaczej łaźnia parowa, to miejsce, w którym temperatura wynosi około 50 stopni. Wilgotność powietrza dochodzi do 100 %. Kłęby pary dokładnie oczyszczają skórę regenerując i nawilżając ją przy tym. Gorąca para szczególnie dobrze łagodzi dolegliwości reumatyczne, rozluźnia mięśnie, poprawia krążenie oraz dotlenia organizm przez co czujemy się w pełni zrelaksowani. W tej saunie rozdawany jest peeling dla klientów 2 razy dziennie (18:45 oraz 20:45).

 • Sauna ognista
  Temperatura : 95 - 115°CWilgotność: 5 - 10%

  To również sauna sucha. Różni się ona jednak od sauny widowiskowej temperaturą, która sięga nawet do 120 stopni C. Zdecydowanie opcja dla osób uwielbiających ekstramalne warunki.Wskazania i przeciwskazania do tej sauny są identyczne jak w przypadku sauny widowiskowej. Od piątku do niedzieli, raz dziennie, o godzinie 21:45 przeprowadzana jest w tej saunie ceremonia saunowa. Seans taki jest dużym wyzwaniem dla organizmu stąd zalecane jest zaopatrzenie się w specjalną czapkę (np. z filcu) do saunowania. Trwa on do kilku minut.

 • Grota solna i sauna IR
  Temperatura : 21 - 45°CWilgotność: 20 - 30%

  Grota solna z sauną infrared w środku – pomieszczenie, w którym można inhalować się w otoczeniu aerozolu solnego. Panuję w niej temperatura pokojowa jest, więc alternatywą dla osób, które nie chcą, bądź nie mogą korzystać z sauny. W ściankach sauny wbudowane są jednak emitery promieniowania podczerwonego, których włączniki znajdują się po dwóch stronach pomieszczenia. To one uruchamiają saunę na podczerwień.

 • Sauna Japońska Ganbanyoku
  Temperatura : 36 - 42°C

  Ganbanyoku (jap.), czyli „skalna kąpiel” mająca działanie uspokajające i poprawiające samopoczucie. Rozgrzane płyty wulkaniczne (36-42 st.C.) emitują ciepło wnikając głęboko w tkanki powodując rozluźnienie ciała i umysłu. Podczas sesji w saunie japońskiej dochodzi do przyspieszenia metabolizmu oraz detoksykacji organizmu na wielu poziomach bez przyspieszenie rytmu serca. Ponad to seans Ganbanyoku ma działanie antydepresyjne, redukuje negatywne emocję i niweluje skutki stresu. Pobyt w tej saunie powinien zawierać się w przedziale od 15 do 30 minut. Sauna skalna jest bezpieczniejszą odmianą sauny zarówno dla dzieci, jak i osób starszych.

 • Basen zewnętrzny
  Temperatura : 28 - 31°C

  Na terenie obiektu znajduję się jaccuzzi oraz basen zewnętrzny. Basen jest zdecydowanie nową częścią naszego obiektu. Wymiary jego to 5 na 10 m. Woda w nim jest podgrzewana i zawiera się między 28, a 31 st.C. W basenie jest opcja włączenia hydromasażu oraz podwodnych biczy wodnych.

Seanse saunowe
 • Dotyk ciepła
  18:15

  Ten seans nie ma jeszcze opisu

 • Peeling w saunie hammam
  18:45

  Ten seans nie ma jeszcze opisu

 • Relaks w Edenie
  19:15

  Ten seans nie ma jeszcze opisu

 • Rajski Ogród
  20:15

  Ten seans nie ma jeszcze opisu

 • Peeling w łaźni hammam
  20:45

  Ten seans nie ma jeszcze opisu

 • Ognisty podmuch
  21:15

  Ten seans nie ma jeszcze opisu

 • Ekstremalnie gorący seans w Saunie Ognistej
  21:45

  Tylko w piątki, soboty i niedziele

 • Mentolowe ukojenie
  22:15

  Ten seans nie ma jeszcze opisu

 • WIECZÓR KOBIET

  Cykliczny event, odbywający się raz w miesiącu w pierwszy lub drugi poniedziałek miesiąca. Tego wieczoru wstęp na wybrane seanse oraz ceremonie mają tylko Panie. Dodatkowe atrakcje przygotowywane są z myślą o płci pięknej, o jej relaksie i odprężeniu. Podczas Wieczoru kobiet przygotowywany jest również poczęstunek w postaci mrożonych owoców oraz wody. Szczegółowe informację zawsze umieszczane są na naszym fanpag-u – termykrakowskieBronowice.

 • CHILLOUTOWE PONIEDZIAŁKI

  Po energetycznym weekendzie zapraszamy na chilloutowe poniedziałki. Seanse prowadzone są do rytmu muzyki spokojnej, relaksacyjnej. Po seansie o 20:15 zawsze zapraszamy na drobny poczęstunek.

 • HOT&FUN

  Co czwartek pragniemy przybliżyć konkretnego wokalistę lub tematycznie rodzaj muzyki. W saunie wyświetlane są filmiki o danym artyście lub teledyski, a sam seans saunowy prowadzony jest przez saunamistrza do rytmu tej właśnie muzyki.

 • SOBOTNIE DISCOVER

  Podczas ceremoni w saunie o godzinie 20:15 i 21:15 prezentowane są na rzutniku ciekawostki ze świata natury, nauki lub sportu.

Saunamajstrzy

Nie znaleziono saunamajstrów

Aktualności

Termy Krakowskie Bronowice kończą działalność w Hotelu, ale być może otworzą się gdzieś indziej.

Opinie

Byłeś/aś w tym saunarium? Podziel się z innymi swoją opinią.

OceńOceń
Dariusz Rymar
5,0
25.08.2020
Bardzo dobry

Nie pozostawiono żadnego komentarza

CzystośćObsługaCisza
(*)(*)(*)(*)(*)(*)(*)(*)(*)(*)(*)(*)(*)(*)(*)

Poprawne saunowanie jest zawsze wymagane

Asia
4,0
30.10.2019
Dobry

Jestem bardzo zadowolona! Biosauna ma super klimat, a łaźnia solna też świetna na relaksacje. Przyjdę jeszcze, zobaczyć jak seanse saunowe, bo słyszałam pozytywne opinie.

CzystośćObsługaCisza
(*)(*)(*)(*)( )(*)(*)(*)(*)(*)(*)(*)(*)( )( )

Poprawne saunowanie jest zawsze wymagane

Ewelina
5,0
19.11.2019
Bardzo dobry

Miejsce jest genialne. Wspaniała atmosfera, cisza, bardzo przyjemne miejsca do relaksu (gorące leżanki w saunie japonskiej, wypoczywalnia ze ścianą zieleni i bujanymi fotelami). Co godzinę w saunie widowiskowej profesjonalnie przeprowadzane są seanse saunowe, dwa razy na dzień w hammamie rozdawany jest peeling, mamy też saunę ognista i biosaune. Polecam. Świetne miejsce.

CzystośćObsługaCisza
(*)(*)(*)(*)( )(*)(*)(*)(*)(*)(*)(*)(*)(*)(*)

Poprawne saunowanie jest zawsze wymagane

Tomek Porzycki
5,0
11.07.2019
Bardzo dobry

Nie pozostawiono żadnego komentarza

CzystośćObsługaCisza
(*)(*)(*)(*)(*)(*)(*)(*)(*)(*)(*)(*)(*)(*)( )

Poprawne saunowanie jest zawsze wymagane

Propozycje zmian

Chcesz coś zmienić w tym saunarium? Podziel się swoją sugestią z właścicielem.

Asia
20.11.2019

Dziwi mnie to, ze w szatni damskiej nie ma suszarek, a w szatni męskiej są. Nie kazda kobieta wie, ze mozna o nia poprosic u obsługi. Zdecydowanie powinny byc w szatni damskiej suszarki.

Tomek
15.07.2019

Brakuje wieszaków na ręczniki przy basenie oraz oświetlenia schodów.

Zobacz również

Strefasaun.pl - Chochołowskie termy - Chochołów

Chochołowskie termy

Chochołów 400, Chochołów

4,9
17 opinii
09:00 - 22:00 Otwarte Multisport Strefa beztekstylna
Strona internetowa 59,00 zł / 3hSeanse saunowe
Strefasaun.pl - Studio Sante - Warszawa

Studio Sante

ul. Jagiellońska 55A, Warszawa

4,4
29 opinii
10:00 - 01:00 Otwarte Multisport Strefa beztekstylna
Strona internetowa 35,00 zł / 1hSeanse saunowe

Strefa wiedzy

seo.articleImageAlt

Jak sauna wpływa na nasze zdrowie?

Saunowanie to popularny sposób na relaks i odprężenie po całym dniu. Naprzemienne nagrzewanie i schładzanie ciała jest korzystne dla układu krwionośnego oraz zapobiega wielu poważnym chorobom. Jak sauna wpływa na nasze zdrowie? Czy saunowanie może pomóc w ramach profilaktyki przeciw COVID-19? Przedstawiamy garść najważniejszych informacji.

Wpływ sauny na zdrowie

Sauna ma wyjątkowo korzystny wpływ na nasze zdrowie. Regularne saunowanie wzmacnia naturalną odporność organizmu, poprawia krążenie krwi oraz działa regenerująco na całe ciało. Spotęgowany proces pocenia się ciała pozwala usunąć nagromadzone toksyny, metale ciężkie oraz nadmiar wody, dzięki czemu saunowanie sprzyja m.in. poprawie kondycji skóry oraz zapobiega zatrzymywaniu się wody. Korzystanie z sauny po wysiłku fizycznym wspomaga szybszą przemianę materii oraz przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej. 

Saunowanie pomaga także zmniejszyć ciśnienie tętnicze krwi oraz ciśnienie żylne, a także przyczynia się do zwiększenia ogólnej wydolności organizmu. Korzystanie z sauny wspomaga aktywność hormonalną oraz dobrze wpływa na schorzenia reumatyczne. Przyjemne uczucie relaksu i odprężenia, które towarzyszy pobytowi w saunie, sprzyja regeneracji całego organizmu oraz dobremu samopoczuciu.

Jak sauna wpływa na odporność?

Największą korzyścią korzystania z sauny jest jednak wzmocnienie naturalnej odporności. Mechanizm działania jest bardzo prosty. Regularne przebywanie w mocno nagrzanym pomieszczeniu podnosi temperaturę ciała o 1 stopień i pobudza organizm do wytwarzania komórek odpornościowych, dokładnie tak jak ma to miejsce podczas gorączki. Komórki skutecznie zwalczają rozwijające się bakterie i wirusy, co pomaga nam uniknąć zachorowań oraz zachować ogólny dobry stan zdrowia.

Saunowanie a COVID-19

Z tego powodu saunowanie jest dobrą praktyką także w czasie pandemii. Korzystanie z sauny skutecznie wzmacnia odporność, a tym samym istotnie zmniejsza ryzyko zakażenia się wirusem. Pamiętajmy, że dotyczy to tylko osób zdrowych. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości czy Twój stan zdrowia pozwala na korzystanie z sauny, skontaktuj się z lekarzem.

Czas wzmożonego reżimu sanitarnego niestety znacznie utrudnia dostęp do saun, ograniczając ilość miejsc w trakcie seansów oraz okresowo zamykając termy. W trakcie korzystania z sauny warto pamiętać o zachowaniu odstępu, korzystaniu z natrysków, dokładnej dezynfekcji rąk oraz zakrywaniu ust i nosa. W takich warunkach saunowanie może wyjść nam tylko na zdrowie! 

Saunowanie jako profilaktyka

Regularne korzystanie z sauny to świetna profilaktyka zdrowotna, która pomoże nam zahartować organizm oraz poprawić naturalną odporność w sezonie jesienno-zimowym, a także pozwoli przystosować ciało do wysokich temperatur latem. Naturalnie wzmocnione mechanizmy obronne organizmu w połączeniu ze zdrową dietą to najskuteczniejszy sposób na uniknięcie zachorowań oraz długofalową poprawę zdrowia i kondycji dla osób w każdym wieku.


seo.articleImageAlt

Zasady poprawnego saunowania

Saunowanie ma bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Aby jednak seans przyniósł oczekiwane rezultaty trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach, dzięki którym pobyt w saunie będzie nie tylko przyjemniejszy, ale i zdrowszy oraz bezpieczny.

Brak przeciwwskazań

Przed wizytą w saunie warto upewnić się, że nie mamy żadnych przeciwwskazań natury zdrowotnej do odbycia seansu. W tym celu warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który po krótkim wywiadzie będzie w stanie stwierdzić czy saunowanie jest dla nas bezpieczne. Do schorzeń, które stanowią przeciwwskazania do korzystania z saun należą m.in. cukrzyca, nadczynność tarczycy, choroby skóry oraz ostre stany reumatyczne.

Regulamin saunarium

Każde saunarium nieco się różni swoją specyfiką oraz rodzajem saun, dlatego przed rozpoczęciem pobytu warto zapoznać się z regulaminem danego obiektu oraz zasadami, jakie wprowadza. Warto uczynić to jeszcze w domu, co pozwoli nam się odpowiednio przygotować pod względem potrzebnych akcesoriów. Najczęściej są to:

 • dwa ręczniki, w tym jeden wystarczająco duży, aby móc się na nim położyć, oraz mniejszy służący do wysuszenia ciała

 • klapki lub jednorazowe 

 • czapkę do sauny

 • butelkę wody


Zasady poprawnego saunowania

Aby saunowanie przyniosło oczekiwane efekty zaleca się korzystanie z sauny przynajmniej 1 raz w tygodniu. Warto przy tym zarezerwować sobie na nie przynajmniej dwie godziny, tak aby proces był pełny, efektywny i relaksujący. Istnieje kilka ogólnych zasad tworzących kulturę saunowania, które przynoszą najlepsze korzyści oraz obowiązują w każdym miejscu. 

Przed wejściem do sauny

 • Planując wyjście do sauny nie powinnyśmy jeść obfitego posiłku przynajmniej dwie godziny przed seansem. 

 • Pamiętajmy o załatwieniu potrzeb fizjologicznych oraz dokładnym umyciu mydłem oraz całkowitym wysuszeniu całego ciała za pomocą ręcznika. 

 • Przed wejściem do sauny należy rozebrać się do naga, a także zdjąć z ciała wszelką biżuterię, zegarek i inne ozdoby. 

Sauna sucha

 • Do sauny suchej wchodzimy owinięci w ręcznik oraz w czapce na głowie, pozostawiając klapki, butelkę z wodą oraz inne gadżety na zewnątrz. 

 • Wybierając miejsce do siedzenia, najlepiej zacząć od najniższej ławki, gdzie jest najchłodniej, a następnie powoli zwiększać poziom. 

 • Odwijając ręcznik pozwolimy ciału równomiernie się nagrzać, ręcznik powinniśmy rozłożyć na ławce możliwie, jak najszerzej, a następnie wygodnie się na nim ułożyć, pamiętać, aby żadna z części ciała nie dotykała bezpośrednio drewna.

Łaźnia parowa

 • Do łaźni parowej wchodzimy całkowicie nago, zostawiając ręcznik i klapki na zewnątrz.

 • Następnie dokładnie spłukujemy miejsce, w którym planujemy usiąść za pomocą wody, uważając przy tym na innych saunowiczów.

 • Układamy się wygodnie wybranym miejscu

 • Po zakończonym pobycie spłukujemy ponownie miejscu, z którego korzystaliśmy.

Czas jednorazowego pobytu w saunie nie powinien przekraczać 15 minut. Powinien być także dostosowany do indywidualnych możliwości organizmu.

Po wyjściu z sauny

 • Bezpośrednio po wyjściu z sauny należy dokładnie spłukać ciało cieplą wodą, a następnie je schłodzić pod natryskiem lub korzystając z zimnego basenu, studni lodowej lub groty. Schładzanie rozpoczynamy od stóp. 

 • Odpoczynek po saunie powinien trwać przynajmniej  tyle samo ile czasu spędziliśmy w saunie. W trakcie odpoczynku należy uzupełnić płyny wodą.

 • Przed opuszczeniem sauny pamiętamy, aby dokładnie umyć całe ciało.

Aby saunowanie przyniosło, jak najkorzystniejsze rezultaty, opisany powyżej cykl powinniśmy wykonać przynajmniej 3 razy, Dlatego ważne jest, aby na pobyt w saunie wygospodarować sobie stosowną ilość czasu. Nasz organizm z pewnością się za to odwdzięczy. Pamiętajmy również, że kultura saunowania nie jest jeszcze powszechnie znana, dlatego nie bójmy się przypominać o powyższych zasadach innym saunowiczom, jeśli się do nich nie stosują. Dzięki temu świadomość zasad poprawnego saunowania na pewno wzrośnie.


seo.articleImageAlt

Rodzaje saun

Istnieje wiele rodzajów saun, które różnią się między sobą temperaturą, wilgotnością powietrza oraz sposobem wytwarzania ciepła i wilgoci. W związku z tym każdy typ sauny ma inny wpływ na organizm korzystających z niej osób. Przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje saun oraz najważniejsze korzyści, jakie płyną z regularnego pobytu w każdej z nich. 

Do podstawowych rodzajów saun zalicza się sauny suche nazywane popularnie fińskimi, sauny parowe (tureckie) i mokre oraz coraz popularniejszą saunę na podczerwień (infrared). W niektórych saunariach możemy również spotkać się z takimi wariantami podstawowych saun, jak biosauna, ruska bania lub caldarium.

Sauna sucha

Znana również jako fińską, jest najpopularniejszym i najbardziej podstawowym rodzajem sauny. Charakteryzuje się najwyższą temperaturą od 80°C do nawet 120°C oraz minimalną wilgotnością powietrza od 5% - 15%. Przeważnie zbudowana jest z drewna oraz ogrzewana piecem z kamieniami. Wysoką temperaturę uzyskuje się poprzez polewanie rozgrzanych kamieni wodą. Ten typ sauny doskonale wpływa na regenerację mięśni i stawów, dlatego polecany jest po intensywnym wysiłku oraz osobom z problemami reumatycznymi.

Sauna mokra

W saunie mokrej temperatura wynosi 50°C - 90°C, a wilgotność powietrza 20% - 40%. Zwiększona wilgotność powietrza uzyskiwana jest poprzez polewanie rozgrzanych kamieni wodą lub dodatkowy generator pary wodnej. Sauna wykonana jest zazwyczaj z płytek ceramicznych. Korzystając z sauny mokrej mamy możliwość szybkiego pozbycia się toksyn z organizmu oraz głębokiego rozgrzania mięśni. Pobyt w saunie mokrej nie powinien trwać dłużej niż 15 minut. 

Sauna parowa

Zwana również łaźnią parową, jest znana już od czasów rzymskich. Sauna zbudowana jest z płyt ceramicznych lub rzadziej z tworzywa sztucznego. Umieszczony w środku piec utrzymuje temperaturę na poziomie 45°C  - 60°C. Wilgotność powietrza, która dochodzi nawet do 100%, regulowana jest poprzez generator pary wodnej. Gorąca para pozwala oczyścić organizm oraz pobudza krążenie. Kąpiel w saunie parowej doskonale idzie w parze ze wchłanianiem kosmetyków, dlatego często towarzyszą jej zabiegi pielęgnacyjne.

Sauna infrared

Kąpiel w saunie infrared daje podobne odczucia i efekty, jak podczas wygrzewania się w promieniach słońca. Ciało nagrzewane jest bezpośrednio poprzez promienniki podczerwone, które wnikając w głąb organizmu, generują rozgrzewające mięśnie i narządy wewnętrzne ciepło. W saunie infrared panuje umiarkowana temperatura od 30°C do 50°C oraz wilgotność powietrza porównywalna do otoczenia, dzięki czemu polecana jest szczególnie osobom, które powinny unikać przebywania w wilgoci ze względów zdrowotnych.

Pozostałe rodzaje saun:

Oprócz trzech typów najpopularniejszych saun w saunariach znajdują się ich warianty, które wykorzystując podobne mechanizmy nagrzewania, zapewniają dodatkowo inne korzyści zdrowotne. Wśród nich można wymienić takie rodzaje saun, jak:

Sauna solna

Jest to typ sauny suchej, której ściany pokryte są blokami soli. Sól może być również rozsypana na podłodze. Temperatura wynosi od 60°C - 100 °C, a wilgotność 10% - 15%. Pobyt w saunie solnej szczególnie polecany jest osobom borykającymi się z dolegliwościami układu oddechowego. Jest to również popularna forma relaksu i regeneracji całego ciała. 

Ruska bania

Ruska bania to sauna mokra ogrzewana piecem na drewno. Zwiększoną wilgotność powietrza, dochodzącą nawet do 60%, uzyskuje się poprzez polewanie rozgrzanych kamieni wodą. Ruska bania najczęściej ma formę zewnętrznego domku saunowego lub beczki. Ten typ sauny często można spotkać w hotelach lub SPA. Z powodzeniem można wybudować ją także we własnym ogrodzie.

Biosauna

Biosauna charakteryzuje się umiarkowanie wysoką temperaturą oraz podwyższoną wilgocią. Podczas seansów wykorzystuje się w niej olejki eteryczne oraz kolorowe oświetlenie działające na nastrój i dobre samopoczucie saunowiczów. Ten typ sauny jest szczególnie polecany osobom, które nie tolerują wyższych temperatur charakterystycznych dla innych rodzajów saun.

Sauna ziołowa

Nazywa również aromabath, to łaźnia parowa, w której generator rozpyla parę wodną wraz z olejkami eterycznymi lub esencją z ziół. Dzięki temu osoby przebywające w saunie faktycznie mają wrażenie kąpieli całego ciała w aromatycznej parze. Pobyt w takiej saunie doskonale wpływa na kondycję skóry oraz jest bardzo relaksujący.

Caldarium

Caldarium to łagodniejszy typ łaźni parowej, w której temperatura wynosi około 45°C, a wilgotność powietrza oscyluje między 20% - 40%. Sauna najczęściej ma formę pokoju zabiegowego, w którym można przyjemnie się zrelaksować, nagrzać i odprężyć ciało, na przykład przed masażem. Caldarium jest polecane również osobom, które ze względów zdrowotnych powinny unikać wysokich temperatur.


Coś się nie zgadza?

Widzisz niepoprawne dane? Daj nam znać. Wyślij zgłoszenie.